Untitled Document

WSZYSTKICH KORZYSTAJĄCYCH Z NASZEJ STRONY PRAGNIEMY POINFORMWAĆ, ŻE ZE WZGLĄDU NA LIKWIDACJĘ GIMNAZJUM STRONA PRZESTAJE BYĆ AKTUALIZOWANA I ZOSTANIE WYŁĄCZONA Z DNIEM 31 SIERPNIA 2019 R.

WSZELKIE INFORMACJE DOTYCZĄCE DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JULIUSZA ROGERA W SOŚNICOWICACH BĘDĄ ZAMIESZCZANE NA STRONIE www.jroger.pl

Drukuj

Turniej BRD

Wiesław Wyrozumski.

Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie są obce naszym uczniom. Na zajęciach techniki omawia się je i przypomina uczniom drugich klas gimnazjalnych. Jednocześnie najlepsi z tej dziedziny co roku uczestniczą w eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kiedyś szczebel powiatowy a nawet rejonowy organizowany był w naszej szkole, ale to już zamierzchłe czasy. Obecnie rolę organizatora turnieju brd przejęło technikum samochodowe w Gliwicach przy ul. Kilińskiego. Wzorem lat ubiegłych reprezentacja gimnazjalistów wzięła udział turnieju a przy okazji warto wspomnieć, iż nasi uczniowie wielokrotnie kwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, gdzie niestety ich udział zawsze się kończył.
W tym roku tradycji musiało się stać się zadość, więc trzech młodych mężczyzn w osobach Kamila Przybylli, Piotra Wieczorka i Łukasza Wójcika jako reprezentacja gimnazjum postanowiła spróbować swoich sił w tegorocznej edycji turnieju. Towarzyszyła im po raz pierwszy od kilku lat ekipa siódmoklasistów: Joanna Kopyś, Zuzanna Łukasik, Krzysztof Łechtański, Grzegorz Witkowski. Obie drużyny pod opieką pana Wiesława Wyrozumskiego wyruszyły w drogę 15 maja z samego rana pięknym wynajętym busem i udały się do Gliwic na miejsce zawodów.
Po przyjeździe i rejestracji uczestników uczniowie zapoznali się z miejscem turnieju, otrzymali szczegółowe informacje dotyczące jego przebiegu, po czym rozpoczęli oczekiwanie na pierwszą konkurencję, jaką był test pisemny z zasad ruchu drogowego. Po teście, który napisali zupełnie przyzwoicie (gimnazjaliści – I m., podstawówka – III m.) zawodnicy udali się na teren przyszkolny gdzie rozgrywane zostały konkurencje sprawnościowe: tor przeszkód i miasteczko ruchu drogowego. I tutaj również spisali się całkiem nieźle. Ostatnią z rozgrywanych konkurencji było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi zawodnicy również znaleźli się w czołówce. Co prawda Krzysiu podczas udzielania pomocy "rozdeptał rannego", ale skończyło się tylko na zabawnych komentarzach.
Pozostało już tylko oczekiwanie na wyniki. W międzyczasie przyjechała straż pożarna i odbył się pokaz ratownictwa drogowego, podczas którego zdemolowano wrak samochodu i odratowano paru nieszczęśników, który udawali ofiary wypadku.
Jako pierwsi o wynikach dowiedzieli się gimnazjaliści. Wśród ośmiu startujących gimnazjów uplasowali się na drugim miejscu. Uczniowie szkoły podstawowej również znaleźli się na pudle, choć na jego najniższym stopniu.
Wszyscy wrócili z medalami, dyplomami i pucharami dla szkoły oraz różnymi nagrodami rzeczowymi. Gimnazjaliści żałowali tylko, że nie wygrali i nie pojadą na zawody wojewódzkie, ale przecież nie można mieć wszystkiego. Za rok kolejna szansa, choć dla niektórych już się ona nie powtórzy. Oni będą już uczyć się w innej szkole.

Wiesław Wyrozumski